Krzysztof Terlecki - fotografia

Dokumenty, które musisz przygotować dla USC

Dokumenty, które musisz przygotować dla USC

Decyzja o sformalizowaniu waszego związku pociąga za sobą konieczność załatwienia licznych kwestii urzędowych. To jakich dokumentów będziecie potrzebować, aby to uczynić uzależnione jest od rodzaju wybranego przez was ślubu.

Ślub cywilny a konkordatowy

Samo „połączenie” się przed Bogiem nie jest jednoznaczne z formalnym zawarciem związku małżeńskiego. Abyście w świetle obowiązujących przepisów mogli być uznawani za męża i żonę musicie dodatkowo wziąć ślub cywilny lub zdecydować się na ślub konkordatowy. W praktyce większość par decyduje się na tę drugą formę. Wynika to z faktu, iż jest ona po prostu szybsza i łatwiejsza. Zamiast organizacji dwóch ślubów wystarczy jeden.

A może sam ślub cywilny?

Panuje obiegowa opinia, iż termin ślubu cywilnego należy zarezerwować co najmniej rok wcześniej. W praktyce bardzo rzadko jest taka konieczność i dotyczy ona wyłącznie mocno obleganych dat. Wybór Urzędu Stanu Cywilnego jest niezależny od miejsca zameldowania i trzeba stawić się w nim co najmniej trzy raz : pierwszy raz w celu zarezerwowania terminu, drugi na około miesiąc przed ceremonią i ostatni raz w przeddzień ślubu. Wymaganymi dokumentami, które trzeba przedstawić są w tym przypadku:  dowody osobiste, oryginały skróconych odpisów aktów urodzenia, oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą po ślubie nosić małżonkowie oraz ich dzieci oraz pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (dwa ostatnie do uzyskania w USC). Jeśli chociażby jeden z małżonków był już wcześniej w związku małżeńskim konieczne jest też przedstawienie skróconego odpisu aktu poprzedniego małżeństwa, w którym umieszczona została adnotacja o rozwodzie lub sentencja wyroku. W przypadku, gdy chociaż jedno z małżonków owdowiało konieczne jest również okazanie się skróconym odpisem aktu zgonu małżonka.
Należy pamiętać, że podczas ceremonii wymagana jest obecność dwóch pełnoletnich świadków, którzy także powinni mieć przy sobie aktualne dowody osobiste i mówić w języku polskim (jeśli nie posługują się oni językiem polskim potrzebny jest dodatkowo tłumacz). Koszt  ślubu cywilnego to 84 zł.

A może jednak konkordatowy?

Przy ślubach konkordatowym stanowiących połączenie ślubu kościelnego z cywilnym rezerwacja dogodnego terminu z pewnością musi nastąpić dużo wcześniej (minimum rok przed planowaną ceremonią). Przyszli małżonkowie muszą uzyskać z USC zaświadczenie, że oboje nie pozostają w związkach małżeńskich. Podczas wizyty w urzędzie trzeba również podać nazwisko jakie będą nosić małżonkowie oraz ich ewentualne dzieci. Wydanie tej dokumentacji wiąże się z odpłatnością w wysokości 84 zł.
Aby sformalizować swój związek na drodze ślubu konkordatowego potrzebujecie następujących dokumentów (do USC): dowody osobiste obojga przyszłych małżonków, a także ich skrócone odpisy aktu urodzenia – jeśli ślub odbywa się w innym miejscu niż miejsce ich urodzenia.
Z kolei parafia, w której będzie odbywać się ceremonia wymaga: opisanych wcześniej zaświadczeń z USC, aktu chrztu (wydanego nie wcześniej niż 3 miesiące przez ślubem), zaświadczenia o przebytym bierzmowaniu i potwierdzenia ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Proboszcz parafii wydaje również dokument dotyczący zapowiedzi, który trzeba zanieść do parafii małżonków. Dopiero po publicznym, trzykrotnym ogłoszeniu chęci zawarcia przez was ślubu i braku sprzeciwu ze strony wspólnoty duszpasterskiej możecie dopełnić formalności.

W dniu ślubu małżonkowie nie muszą już przedstawiać żadnych dokumentów. Z kolei świadkowie powinni mieć przy sobie zaświadczenie o przebytej spowiedzi i oczywiście obrączki

Zazwyczaj ślub kościelny czy konkordatowy odbywa się w parafii jednego z narzeczonych. Niemniej jednak prawdą jest, że mamy możliwość dowolnego wyboru parafii bez względu na naszą przynależność do niej.

« powrót
© 2024 krzysztofterlecki.pl | Poradnik Ślubny | Mapa strony
kontakt@krzysztofterlecki.pl +48 663 177 494